Sanktuarium Madonny

Tłumnie odwiedzane Sanktuarium Matki Boskiej w Swarzewie jest miejscem wyjątkowym duchowo, które warto odwiedzić spędzając wakacje we Władysławowie. Można tu dojechać samochodem lub ścieżką rowerową, można też trasę pokonać pieszo. Swarzewo od Władysławowa dzieli zaledwie kilka kilometrów.

Neogotycki kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny został wzniesiony pod koniec XIX w. Wcześniej na tym miejscu stało już kilka innych kościołów. Legenda o swarzewskiej Madonnie dodaje tajemniczości temu miejscu. Miała uratować żeglarzy, którzy dzięki modlitwie do figurki Madonny zostali ocaleni w czasie szalejącego sztormu. Do dziś w ołtarzu głównym stoi mierząca 66 cm figurka Matki Boskiej upamiętniająca to wydarzenie. Przy drodze prowadzącej nad Zatokę Pucką stoi drewniana kapliczka, w środku której jest studzienka z podobno uzdrawiającą wodą. Dwa razy w roku 16 lipca i 8 września wierni przybywają na odpust do Swarzewa.

Liczne pielgrzymki docierały z dalekich miejsc by oddać cześć Matce Boskiej oraz podziękowania, prosić o łaski i zdrowie zostawiając Swarzewskiej Matce na pamiątkę różańce, dziękczynne tabliczki.

Marynarze nazwali Matkę Boską Gwiazdą Morza, na ich życzenie w okresie międzywojennym prawie wszystkie okręty i statki umieszczały w najważniejszych miejscach wizerunek Królowej Polskiego Morza.  

fot. Paweł 'pbm' Szubert 

« Powrót